All filters
The perfection of rectangles has inspired our karigars to create these glamorous diamond studs with a similar pattern. Encrusted with 0.7 carat diamonds in 18K gold, these earrings are the perfect choice for the modern woman who exudes a graceful class.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTPN-D000608700 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.7 carat
|
| Gold Value | ₹48,704(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹68,541 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹3,825 |
| Total Price | ₹1,31,311 |