All filters
The bold design of this 0.47 carat diamond ring with a high shine and elegant lustre will create a style statement wherever you go. Beautifully designed in 18K gold, the array of diamonds in a floral pattern will bring freshness to your look and refresh your style.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000619536 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.47 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹46,764 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹2,448 |
| Total Price | ₹84,046 |