All filters
Soak in the beauty of floral patterns and express your love for diamond jewellery by choosing this beaming diamond ring inspired by the same. Set in rose gold with a high sheen, numerous diamonds are encrusted to form the floral motif. Slide this shining diamond ring on your finger and give your everyday outfit a refined addition.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642166 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,846 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,988 |
| Total Price | ₹68,241 |