All filters
Embodying the love and promises of marital vows, this 0.15 carat diamond mangalsutra showcases the allure of clean lines and geometric patterns in 14K gold. The pendant is its striking focal point with the meticulously encrusted diamonds making it quite noticeable.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000772035 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.85 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.17 carat
|
| Gold Value | ₹33,241(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹13,200 |
| Making Charge | ₹9,074 |
| GST (3%) | ₹1,666 |
| Total Price | ₹57,181 |