All filters
These earrings blend classic design with contemporary flair. The square silhouette, adorned with 0.22 carat diamonds and pink stones, evokes vintage charm. Crafted in 14K yellow gold, these earrings offer a delicate yet eye-catching sparkle.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000724758 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.8 g
|
| Diamond Quality | GH-SI |
| Diamond Weight | 0.22 carat
|
| Stone Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹24,176(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,250 |
| Stone Value | ₹100 |
| Making Charge | ₹5,914 |
| GST (3%) | ₹1,484 |
| Total Price | ₹50,924 |