All filters
An artistic play of structure, sparkle, and colour, this statement diamond ring showcases a radiant floral silhouette set within a sculpted frame, accented by vivid gemstones for dramatic brilliance. Bold, elegant, and unmistakably distinctive.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000722324 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Stone Weight | 0.7 carat
|
| Gold Value | ₹19,925(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,240 |
| Stone Value | ₹630 |
| Making Charge | ₹6,045 |
| GST (3%) | ₹1,406 |
| Total Price | ₹48,246 |