All filters
Elevate your style with these exquisite diamond studs, expertly crafted in gold. The striking geometric design blends rhombus-shaped and square elements, showcasing a cluster of brilliant diamonds that maximise sparkle. Let them shine with a slick bun and minimalist makeup for a sharp, contemporary finish.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000723377 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹7,749(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,360 |
| Making Charge | ₹5,535 |
| GST (3%) | ₹1,130 |
| Total Price | ₹38,774 |