All filters
Create a style statement wherever you go with this vibrant 0.33 carat diamond ring crafted in 14K white gold. This masterpiece is curated with a myriad of sapphires with the appeal of a rainbow to push your charm to a magnified scale.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000705378 |
| Metal/Purity | 14K White Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.33 carat
|
| Stone Weight | 1.76 carat
|
| Gold Value | ₹28,493(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,247 |
| Stone Value | ₹6,811 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,234 |
| Total Price | ₹76,691 |