All filters
Radiating modern charm, this 0.1 carat diamond pendant features a perfect circle of vibrant pink stones set in 14K rose gold. The delicate symmetry and soft sparkle make it ideal for both everyday elegance and evening finesse. A graceful touch of colour paired with timeless sparkle, all in one refined piece.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724738 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Stone Weight | 0.65 carat
|
| Gold Value | ₹37,127(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,400 |
| Stone Value | ₹100 |
| Making Charge | ₹10,029 |
| GST (3%) | ₹1,670 |
| Total Price | ₹57,326 |