All filters
The radiance of beauty comes when your confidence and the right piece of jewellery intersect. This modern diamond mangalsutra has a sleek curve entirely encrusted with shimmering diamonds to make it a desired piece of accessory for married women. It intersects or passes through an artistic triangular pattern in gold, adding to its glow.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000539534 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹60,880(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,410 |
| Making Charge | ₹10,880 |
| GST (3%) | ₹2,916 |
| Total Price | ₹1,00,086 |