All filters
This chic 0.08 carat diamond chain pendant features a heart-shaped ruby that effortlessly captures the essence of love. Crafted in 14K rose gold, this pendant is perfect for a romantic dinner or a casual outing with your beloved.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000733358 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.146 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Stone Weight | 0.38 carat
|
| Gold Value | ₹27,163(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,560 |
| Stone Value | ₹380 |
| Making Charge | ₹7,579 |
| GST (3%) | ₹1,281 |
| Total Price | ₹43,963 |