All filters
Add a radiant touch to your look with these 0.7 carat diamond studs, set in 14K yellow gold. The delicate floral cluster design, enhanced by a halo of brilliant round diamonds, exudes elegance. Perfect for any occasion, these earrings offer a sophisticated and feminine sparkle.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000593642 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.7 carat
|
| Gold Value | ₹26,766(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹56,320 |
| Making Charge | ₹7,481 |
| GST (3%) | ₹2,718 |
| Total Price | ₹93,285 |