All filters
Striking a bold balance between structure and sparkle, these diamond drop earrings showcase a layered hexagonal silhouette in radiant gold. Clean-cut lines and a central diamond cluster add modern edge and timeless elegance. Style with monochrome or tailored looks for a sleek, sculptural finish. PLEASE NOTE:- The dimensions of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000760585 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.78 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹24,003(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,160 |
| Making Charge | ₹5,877 |
| GST (3%) | ₹1,502 |
| Total Price | ₹51,542 |