All filters
Experience the artistry of this exquisite bracelet, featuring 0.51 carat diamonds set in 14K rose gold. The distinctive crescent design showcases vibrant pink sapphires in a mesmerising ombré effect, seamlessly blending hues for a captivating look. Perfect for adding a touch of sophisticated charm to any occasion.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000777149 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 11.1 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.51 carat
|
| Stone Weight | 0.616 carat
|
| Gold Value | ₹95,838(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹42,840 |
| Stone Value | ₹370 |
| Making Charge | ₹21,769 |
| GST (3%) | ₹4,825 |
| Total Price | ₹1,65,642 |