All filters
Captivate every gaze with these intricately crafted diamond drop earrings, showcasing a flowing cascade of chevron patterns set with shimmering diamonds. Accented by striking yellow gemstones, the architectural silhouette offers radiant sparkle and refined elegance, ideal for soirées and elevated evening wear.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000770592 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.7 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.78 carat
|
| Gold Value | ₹66,482(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹68,640 |
| Making Charge | ₹18,602 |
| GST (3%) | ₹4,612 |
| Total Price | ₹1,58,336 |