All filters
These butterfly-inspired diamond studs are encrusted with 0.53 carat diamonds in 14K rose gold to make you fall in love with their shine and elegance. Flaunt these earrings and get ready to unfold your wings like a butterfly.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686632 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.08 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Stone Weight | 4.96 carat
|
| Gold Value | ₹26,593(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹51,302 |
| Stone Value | ₹8,791 |
| Making Charge | ₹7,439 |
| GST (3%) | ₹2,824 |
| Total Price | ₹96,949 |