All filters
This stunning diamond ring studded with 0.29 carat diamonds in 18K gold has a modern design inspired by the splendid branches of a tree. The curvy pattern outlining the ring gives it an innovative charm of beauty.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000663515 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.29 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,916 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,081 |
| Total Price | ₹71,431 |