All filters
Resembling a shining crown, this stunning diamond ring will make you feel like a queen every time you slide it down your finger. There are two patterns in rose gold with a few diamonds encrusted at fixed intervals and a few more on the top in the shape of a pyramid. Dazzle in every attire by pairing it with this beautiful diamond ring.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642276 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.75 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.28 carat
|
| Gold Value | ₹30,440(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹25,661 |
| Making Charge | ₹5,820 |
| GST (3%) | ₹1,858 |
| Total Price | ₹63,779 |