All filters
Designed to reflect the beauty of a bloomed flower, these 0.43 carat diamond studs are designed in a square pattern with 18K gold. The delightful play of numerous sparkling diamonds adorning its surface will add more glamour to your monotonous life.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000635567 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.812 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹20,058(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹34,320 |
| Making Charge | ₹6,081 |
| GST (3%) | ₹1,814 |
| Total Price | ₹62,273 |