All filters
Let the petals of your beauty unfold with these 0.13 carat diamond studs resembling a petal motif with a high polish finish. Crafted in 18K gold, these earrings are lightweight which makes them a comfortable yet elegant wear you can flaunt every day of the week.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686944 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.64 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹29,223(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹11,798 |
| Making Charge | ₹5,611 |
| GST (3%) | ₹1,399 |
| Total Price | ₹48,031 |