All filters
Since unique designs define you, this 0.2 carat diamond pendant is crafted with an evil eye motif in 14K gold with a rare pattern. Soak in the historical and cultural significance of the ancient symbol with this fashionable chain pendant designed for today's women.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000696084 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Stone Weight | 0.39 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,758 |
| Stone Value | ₹277 |
| Making Charge | ₹10,241 |
| GST (3%) | ₹2,048 |
| Total Price | ₹70,314 |