All filters
A timeless expression of personal style with a touch of spiritual protection, this 0.32 carat diamond bracelet is crafted in 18K gold with a vibrant evil eye motif. The sleek design makes it perfect to be worn as a solo accessory to create a minimalist look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000737367 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.28 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Stone Weight | 0.88 carat
|
| Gold Value | ₹58,445(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹28,160 |
| Stone Value | ₹1,124 |
| Making Charge | ₹10,493 |
| GST (3%) | ₹2,947 |
| Total Price | ₹1,01,169 |