All filters
Inspired by geometrical patterns and encrusted with 0.14 carat diamonds in 18K gold, this diamond ring has a chic charm. The rhombus and triangular patterns will create a unique and striking statement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000665742 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.54 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.14 carat
|
| Gold Value | ₹17,047(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹14,138 |
| Making Charge | ₹5,259 |
| GST (3%) | ₹1,094 |
| Total Price | ₹37,538 |