All filters
Turn heads with these striking diamond stud earrings, featuring a bold openwork design. Shaped in gleaming gold, the octagonal frame is crossed by a diagonal band set with sparkling diamonds. With their modern style and refined shine, these studs add a touch of sophistication to any outfit. Style them with a high-neck dress for an effortlessly elegant look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000759747 |
| Metal/Purity | 9K Yellow Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 1.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.23 carat
|
| Gold Value | ₹8,856(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹19,320 |
| Making Charge | ₹6,240 |
| GST (3%) | ₹1,033 |
| Total Price | ₹35,449 |