All filters
Break away from traditional silhouettes with this striking diamond bangle. Defined by geometric precision, it features a bold, rhythmic angular wave in gold, traced with diamonds for a sharp, modern edge. Structured yet fluid, it brings movement to the wrist with a refined finish. Style it with power tailoring or a silk slip dress for a look that feels confident, contemporary, and elevated.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DC-D000882934 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 9.5 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.64 carat
|
| Gold Value | ₹82,023(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹56,320 |
| Making Charge | ₹17,920 |
| GST (3%) | ₹4,688 |
| Total Price | ₹1,60,951 |