All filters
Elegance lies in what you wear as that is your first impression. These classy diamond drop earrings encrusted with 0.26 carat diamonds in 14K gold indicate the effort of the craft of bow and diamonds studded that glorifies your elegance. Team up these with jeans, office wear, or any other outfit at an event to praise your beauty like a princess.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000609875 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | GH-VVS-VS |
| Diamond Weight | 0.26 carat
|
| Gold Value | ₹18,995(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹24,746 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,456 |
| Total Price | ₹49,973 |