All filters
If watching the moon on a blissful night makes you feel serene, this dazzling 0.39 carat diamond bracelet in 14K rose gold is inspired by the fan-shaped leaves of the deciduous Ginkgo tree is the right piece of jewellery for you. Ginkgo Biloba extract has been used for years to improve symptoms of depression. Similarly, the unique design of this bracelet will also give you a feeling of tranquility.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000584026 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 7.7 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.39 carat
|
| Stone Weight | 0.72 carat
|
| Gold Value | ₹66,482(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹31,763 |
| Stone Value | ₹7,487 |
| Making Charge | ₹14,752 |
| GST (3%) | ₹3,615 |
| Total Price | ₹1,24,099 |