All filters
These pretty diamond studs are fashioned in a romantic oval pattern with 0.2 carat diamonds keeping their shine alive in 18K gold. Crafted with excellence, these pretty earrings will accentuate your evening gown without making you look too overhyped. The sturdy design with a touch of gold makes them worth the buy.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000658987 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.2 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹17,250 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,392 |
| Total Price | ₹47,770 |