All filters
This 0.11 carat diamond chain pendant crafted in 14K gold is inspired by pleats, a timeless fashion and textile technique. This lightweight accessory is gracefully crafted to provide unrivalled comfort all day long.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DCP-D000724897 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.698 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹31,929(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Making Charge | ₹8,751 |
| GST (3%) | ₹1,498 |
| Total Price | ₹51,418 |