All filters
Though the most precious gift you can give someone is your attention and affection, let the beauty of this lovely diamond ring bring a smile to your beloved's face. The stunning heart-shaped diamond in the centre will help you glow through its simplicity. The karigars at Senco have enhanced the shimmer of this masterpiece by encrusting 0.21 carat diamonds in 18K gold.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675707 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.21 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹20,262 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹1,185 |
| Total Price | ₹40,652 |