All filters
Minimalism at its finest, this dainty bangle features a delicate diamond halo framed with softly set polki stones. The clean gold form keeps the look light and effortless, adding just the right touch of sparkle to everyday styling. This bracelet complements Indo-Western ensembles perfectly and styles beautifully with lehengas.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DBR-D000882249 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.4 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.12 carat
|
| Stone Weight | 0.352 carat
|
| Gold Value | ₹37,990(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,920 |
| Stone Value | ₹6,380 |
| Making Charge | ₹13,000 |
| GST (3%) | ₹1,959 |
| Total Price | ₹67,249 |