All filters
Elevate your jewellery collection with this floral-inspired pendant, crafted in warm gold. Five shimmering uncut Polki stones form the flower motif, centred by a brilliant-cut diamond. The studded curved silhouette adds a contemporary touch, balancing tradition with modern elegance, perfect for celebrations and everyday refinement.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000831126 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.68 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Stone Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹23,140(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,260 |
| Stone Value | ₹2,250 |
| Making Charge | ₹7,970 |
| GST (3%) | ₹1,219 |
| Total Price | ₹41,839 |