All filters
Celebrate timeless beauty with this artisanal diamond pendant, adorned by the traditional Polki technique. Naturally formed uncut Polki rest in warm gold, reflecting light with a vintage glow. A graceful expression of heritage craftsmanship, designed for the modern woman who values enduring elegance.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000831127 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.15 g
|
| Diamond Quality | IJ-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Stone Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹27,198(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹5,940 |
| Stone Value | ₹7,650 |
| Making Charge | ₹9,563 |
| GST (3%) | ₹1,511 |
| Total Price | ₹51,862 |