All filters
Embrace your feminine elegance with effortless grace. This diamond ring features a single sculpted blossom resting on a slender rose gold band. Diamond-set petals shimmer with subtle brilliance, creating an understated yet refined statement. Chic and versatile, it’s perfect for everyday sophistication or delicate stacking.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000862847 |
| Metal/Purity | 9K Rose Gold |
| Gold Purity | 9K Gold |
| Gold Weight | 0.8 g
|
| Diamond Quality | FG-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹4,428(9K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,090 |
| Making Charge | ₹4,125 |
| GST (3%) | ₹620 |
| Total Price | ₹21,263 |