All filters
This stunning diamond ring is for all the classy ladies out there, who love to make a statement in simplicity. It has lustrous diamonds encrusted in the circular motif and without any extra design, it just looks sober. Wear this classy diamond ring with any of your outfits and look stunning.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000554211 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.4 carat
|
| Gold Value | ₹21,845(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹32,670 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,798 |
| Total Price | ₹61,715 |