All filters
These diamond studs can attract wows quietly with 0.11 carat diamonds encrusted in 18K gold. The solitaire eyeball stares at admirers in askance. Any occasion will turn special. A red dress is the best match for it.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000255074 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.86 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Gold Value | ₹31,658(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,680 |
| Making Charge | ₹6,028 |
| GST (3%) | ₹1,421 |
| Total Price | ₹48,787 |