All filters
Inspired by pebbles found in the depth of oceans and streams, these sparkling diamond hoop earrings are encrusted with 0.40 carat diamonds in 18K rose gold. Go light on your everyday jewellery with these earrings and let its shine radiate a lot of admiration.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000686924 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.44 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹42,398 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹2,232 |
| Total Price | ₹76,610 |