All filters
Just like a bloomed flower adds to the charm of a planter, these 0.68 carat diamond drop earrings inspired by the same will add to your appeal. Crafted in 14K gold, the rhodium polish highlights the beauty of contrasting shades.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000679404 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 4.95 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.68 carat
|
| Gold Value | ₹42,739(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹59,415 |
| Making Charge | ₹11,409 |
| GST (3%) | ₹3,407 |
| Total Price | ₹1,16,970 |