All filters
Let the right piece of jewellery add to your uniqueness this festive season by choosing these floral diamond drop earrings encrusted with 0.34 carat diamonds in 14K gold. The radiance of the sparkling diamonds dominating the design creates a distinctly romantic sensibility and successfully captures the floral essence.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000659934 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.858 g
|
| Diamond Quality | GH-VS-SI |
| Diamond Weight | 0.31 carat
|
| Gold Value | ₹16,042(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹27,280 |
| Making Charge | ₹6,220 |
| GST (3%) | ₹1,487 |
| Total Price | ₹51,029 |