All filters
The fluid pink fall in these 0.08 carat diamond hoop earrings will move and shine as you breathe. You may invite them to match your footsteps or dance with you. These diamond earrings in 18K rose gold will never fail to bring in a smile. Dangle them to set your mood - anywhere and create an ambience.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000255076 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.42 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.08 carat
|
| Gold Value | ₹26,787(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹6,720 |
| Making Charge | ₹5,193 |
| GST (3%) | ₹1,161 |
| Total Price | ₹39,861 |