All filters
Just like real love can awaken your soul, the beauty of this sleek diamond ring in 18K gold will pierce through your beauty highlighting it even further. The 0.19 carat heart-shaped solitaire diamond in the centre has a lot of shine to make your days more glamorous. Slide this ring by Senco down your finger and glow through its simplicity.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000675376 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.1 g
|
| Diamond Quality | H-VS |
| Diamond Weight | 0.19 carat
|
| Gold Value | ₹12,176(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹22,440 |
| Making Charge | ₹3,928 |
| GST (3%) | ₹1,157 |
| Total Price | ₹39,701 |