All filters
Elevate your style with this radiant gold diamond necklace, featuring a prominent, sparkling diamond cluster gracefully centred on the chain. Smaller, individual diamonds are meticulously set at regular intervals along the delicate gold, creating a luminous, evenly spaced design that catches the light from every angle. This exquisite piece offers both classic elegance and alluring sparkle.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGN-D000802603 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 3.63 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.35 carat
|
| Gold Value | ₹31,342(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹30,800 |
| Making Charge | ₹8,606 |
| GST (3%) | ₹2,123 |
| Total Price | ₹72,871 |