All filters
Add a touch of delicate sparkle to any ensemble with these charming hoop earrings. Each earring features a beautifully crafted clover motif, set with brilliant diamonds, gracefully suspended from a polished gold hoop. These dainty and versatile earrings are perfect for everyday wear or for adding a subtle gleam to special occasions. Pair them with a soft pastel dress for a sweet and elegant look.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DTGN-D000802596 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.6 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.13 carat
|
| Gold Value | ₹13,815(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹10,920 |
| Making Charge | ₹5,440 |
| GST (3%) | ₹906 |
| Total Price | ₹31,081 |