All filters
Flourish in floral elegance with these captivating stud earrings, adorned with 0.11 carats of shimmering diamonds in 14K rose gold. The sculpted petals are accented with vibrant pink sapphires, adding a delicate touch of colour. A perfect blend of sophistication and charm, these earrings bring a refined yet playful allure to any look. Please Note :-The dimension of the actual product might vary.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DT-D000778391 |
| Metal/Purity | 14K Rose Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 2.8 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.11 carat
|
| Stone Weight | 0.198 carat
|
| Gold Value | ₹24,176(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹9,240 |
| Stone Value | ₹1,548 |
| Making Charge | ₹5,914 |
| GST (3%) | ₹1,227 |
| Total Price | ₹42,105 |