All filters
You will get a glimpse of Persian art with the intricately set diamonds in this diamond ring and bring in a far-away flavour. A pure charmer of a diamond pendant, the design is suggestive and frugally gorgeous. It goes best with a silk saree and can be the right choice for a board meeting or party or a fest.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DPN-D000255062 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 1.32 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.15 carat
|
| Gold Value | ₹14,612(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹12,705 |
| Making Charge | ₹4,593 |
| GST (3%) | ₹958 |
| Total Price | ₹32,868 |