All filters
An alluring piece of accessory like this glistening diamond ring will mesmerize your soul with the perfect rhombus patterns, intricately designed with 0.53 carat diamonds. The three rhombus patterns placed in an ascending order enhance the sheen of the 18K rose gold framework and highlights your feminine charm. Gather a lot of compliments on your engagement day with this piece of accessory.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000644954 |
| Metal/Purity | 18K Rose Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 3.3 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.53 carat
|
| Gold Value | ₹36,528(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹45,244 |
| Making Charge | ₹7,906 |
| GST (3%) | ₹2,691 |
| Total Price | ₹92,369 |