All filters
This fashionable 0.08 carat diamond ring inspired by the perfect pleats of an attire is flawlessly designed to capture attention. Crafted in 14K gold, this ring is perfect for those seeking a contemporary accessory with a touch of feminine charm.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000724889 |
| Metal/Purity | 14K Yellow Gold |
| Gold Purity | 14K Gold |
| Gold Weight | 1.98 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.09 carat
|
| Gold Value | ₹17,096(14K Gold) |
| Diamond Value | ₹7,260 |
| Making Charge | ₹6,590 |
| GST (3%) | ₹929 |
| Total Price | ₹31,875 |