All filters
Unfold the petals of your heart by pairing this petals-inspired diamond ring and let its fragrance spread across your life. The five petal patterns encrusted with diamonds will let you shine from within and feel the love of beauty. The edgy ends of the gold band connecting the diamonds render this piece of jewellery with a contemporary touch. Feel free to pair this diamond ring with any pretty attire and look astonishing.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000598827 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.53 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.1 carat
|
| Gold Value | ₹28,005(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹8,168 |
| Making Charge | ₹5,402 |
| GST (3%) | ₹1,248 |
| Total Price | ₹42,823 |