All filters
Feel the beauty of the first trillium of spring with this fashionable diamond ring. It has been specially designed for women who want to stand out from the crowd. The diamond in the middle of the floral motif and the three diamonds in the round petals accompanying it has given the diamond ring a contemporary touch. This elegantly designed floral diamond ring has successfully captured the spirit of today's woman.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DLR-D000642298 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 2.2 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.06 carat
|
| Gold Value | ₹24,352(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹4,538 |
| Making Charge | ₹4,776 |
| GST (3%) | ₹1,010 |
| Total Price | ₹34,676 |