All filters
The unique charm of this 0.24 carat men diamond ring lies in the individually encrusted diamonds in three parallel patterns crafted in 18K gold. The high gloss finish and the gleaming diamonds will create a robust style statement at the next social gathering.
Disclaimer: The dimension of the actual product might vary.Due to differences in photographic lighting, the colour of the product may slightly differ from its actual shade. Minor differences between the image shown and the actual product may be observed.
| Design Code | DGR-D000694758 |
| Metal/Purity | 18K Yellow Gold |
| Gold Purity | 18K Gold |
| Gold Weight | 5.72 g
|
| Diamond Quality | HI-SI |
| Diamond Weight | 0.24 carat
|
| Gold Value | ₹63,315(18K Gold) |
| Diamond Value | ₹23,319 |
| Making Charge | ₹11,267 |
| GST (3%) | ₹2,938 |
| Total Price | ₹1,00,839 |